Starostlivosť o zuby

24.05.2022

"Umývať psovi zuby, kto to kedy videl..."

Aj vy si vravíte, že je to nezmysel? Veď predsa ani vlci, či iné voľne žijúce zvieratá si zuby neumývajú, tak prečo je to potrebné u našich domácich miláčikov?

Naši štvornohí priatelia majú už od pôvodných, voľne žijúcich zvierat, veľmi ďaleko. V procese šľachtenia sa natoľko zmenilo prostredie ústnej dutiny, tvar zubov, štýl života a stravovacie návyky, že zdravý stav chrupu sa nezaobíde bez pomoci majiteľov alebo veterinárov. Toto sa týka najmä malých a brachycefalickych plemien psov ako sú napríklad: yorkširsky teriér, maltezák, čivava, ratlík, mops, buldočkovia... atď.

Tak ako ľuďom, aj psom a mačkám sa špinia zuby. Po každom jedle sa vplyvom slín, kyselín a baktérií v ústnej dutine vytvára zubný PLAK. Zo začiatku nie je viditeľný voľným okom, ale jeho postupným hromadením ho vidíme ako nažltlý povlak okolo ďasien. Túto mäkkú hmotu je možné mechanicky odstrániť použitím obyčajnej zubnej kefky či gázy. Ak plak nie je zavčas odstránený, ďalšími procesmi mineralizuje a transformuje sa na zubný KAMEŇ, ktorý vytvára problémy. Zubný kameň je tvrdý, kefkou neodstrániteľný nános. Tlačí na ďasná, poškodzuje sklovinu, spôsobuje zápal (gingivitídu) a je ideálnym miestom pre množenie baktérií. Problém neostáva len v ústnej dutine. Práve kvôli baktériám, ktoré uvoľňujú rôzne toxíny, môže dôjsť k celkovej infekcii organizmu. Tie sa krvnou cestou dostávajú do srdca, pečene či k obličkám, čo môže mať oveľa vážnejšie následky.

Ďalšie ochorenia spôsobené zubným kameňom :

  • Periapikálne abscesy
  • Zápaly koreňov zubov a zápaly kostí
  • Zápal dutín a výtoky z nosa
  • Zlomeniny sánky
  • Otrava krvi

Príznaky pri ochorení parodontu :

  • Začervenanie ďasien
  • Bolestivosť pri hryzení
  • Odmietanie potravy
  • Zápach z ústnej dutiny
  • Odhaľovanie zubných koreňov
  • Nadmerné slinenie
  • Vypadávanie zubov

 

Ako sa správne starať o zuby :

Najefektívnejším spôsobom je čistenie zubov pomocou samotnej zubnej kefky, alebo spolu so zubnou pastou pre psov/mačky (nikdy nepoužívajte pastu pre ľudí!).

Ďalšou možnosťou je používať žuvacie hračky alebo špeciálne dentálne granule, ktoré svojim zložením čistia zuby mechanicky aj chemický. Mechanický spôsob spočíva v tvare a štruktúre granúl, kedy pri žuvaní dochádza k jemnému abrazívnemu účinku, avšak tieto granule nesmiete zvlhčovať a pes ani mačka by ich nemali hltať bez hryzenia, aby bol zabezpečený účinok. Chemicky pôsobia granule na vápnik v slinách, vyväzujú ho, čím sa taktiež zníži riziko vzniku zubného kameňa. Bohužiaľ, žuvacie hračky či granule sú často najmenej efektívne a slúžia len ako doplnkové čistenie.

Ideálne je učiť na čistenie pomocou zubnej kefky už malé šteniatka/mačiatka. Chrup vášho zvieratka by sa mal čistiť minimálne 2x týždenne, optimálne ale denne po poslednom kŕmení.

Na našej ambulancii pri vakcinácii, v rámci preventívnej prehliadky, vášmu zvieratku zuby skontrolujeme a ak si to stav vyžaduje, doporučíme odstránenie zubného kameňa dentálnym ultrazvukom. Pri tomto zákroku je potrebná ľahká a krátka anestézia. Zubný kameň sa odstraňuje z povrchu zubov ale aj spod ďasien, čo nie je veľmi príjemné a celú dobu musí byť papuľka otvorená. Zákrok trvá približne 60 minút, pričom sú skontrolované všetky zuby a v prípade vážneho poškodenia či odhalenia zubných kŕčkov sa vykoná extrakcia. 


Pred zákrokom
Pred zákrokom
Po zákroku
Po zákroku


Ak sa tomuto zákroku chcete vyhnúť nezabúdajte na pravidelné čistenie zubov vášho psíka či mačky.

Pre viac informácií nás kontaktuje.


Veterinárna ambulancia V kit, OC Laborec, Povstania českého ľudu 1, Košice-Furča
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky